Učitelé a ostatní zaměstnanci Bradavic. Také školní duchové, kteří jsou zde svým způsobem také institucionalizováni.


Jediný duch mezi bradavickými profesory, vyučuje dějiny čar a kouzel.


Albus Percival Wulfric Brian Brumbál

Ředitel Školy čar a kouzel v Bradavicích. Karta Čokoládových žabek o něm referuje doslova takto: "Mnozí ho považují za největšího kouzelníka moderní doby. Brumbál obzvláště proslul svým vítězstvím nad zlým černokněžníkem Grindelwaldem v roce 1945, objevem dvanácti způsobů využití dračí krve a svými pracemi o alchymii, jež napsal spolu se svým přítelem Nicolasem Flamelem. Profesor Brumbál má rád komorní hudbu a koulení s deseti kuželkami."

Prochází celým příběhem, první kouzeník, kterého potkáváme v prvním dílu, ve filmové verzi dokonce první postava, která se objevuje na plátně. Umírá sice v šestém díle, avšak zasahuje i do děje dílu sedmého a závěrečného.

Velice se mi líbil Richard Harris v roli Brumbála v prvních dvou filmech, po jeho smrti jej tvůrci nahradili Michaelem Gambonem, a alespoň podle mého skromného mínění, už to nebylo ono. Brumbálova jiskra v očích už tam nebyla. V podstatě si v té roli po Harrisovi už umím představit jako zcela dokonalého jenom Seana Conneryho.


Charita Burbageová

Profesorka nauky o mudlech na bradavické škole. Do děje se dostala pouze svou smrtí na začátku sedmého dílu.


Maličký rytíř z obrazu na bradavické chodbě. Velmi statečný, ovšem nepříliš chytrý. Jednou zastupoval Tučnou dámu v její funkci vrátné Nebelvírské koleje a vyznamenal se tím, že dovnitř vpustil tehdy nejhledanějšího zločince Siriuse Blacka.


Amycus Carrow

Smrtijed, jeden z účastnků přepadení školy na závěru šestého dílu. V sedmém díle je profesorem černé magie.


Alekta Carrowová

Smrtijedka, sestra Amycuse. Účastnice přepadu školy na konci šestého dílu. V sedmém díle je profesorkou nauky o mudlech.


Emeric Cvak

Autor učebnice přeměňování pro první ročníky. Podle WB bývalý bradavický ředitel.


Léčitelka u svatého Munga 1722-1741, ředitelka Školy čar a kouzel v Bradavicích 1741-1768


Armando Dippet

Ředitelem Školy čar a kouzel v Bradavicích před Brumbálem.


Dobby

Domácí skřítek.

Poprvé se objevil již v druhém díle (TK), snažil se Harryho chránit třeba i za tu cenu, že ho těžce zraní. Na konci tohoto příběhu jej Harry lstí osvobodí z otroctví rodiny Malfoyových a Dobby se stane svobodným skřítkem a je na tento svůj statut velmi hrdý.

Ve třetím díle jej nalezneme jako zaměstnance Bradavic - jediný ze skřítků, starajících se o hladký chod školní kuchyně a podobně, který pobírá plat. Pomůže Harrymu s druhým úkolem, ukradne pro něj ze Snapových zásob žaberník.

Po celý svůj život je Harrymu velmi oddán a v druhé polovině závěrečného dílu (RS) pro něho umírá rukou Bellatrix Lastrangeové. Je to jedna z nejtragičtějších epizod, ale současně s žalem dává Harrymu i prozření.


Školník v Bradavicích. Je moták, což je člověk, který, ač se narodil v kouzelnické rodině, nevykazuje kouzelné schopnosti.

Kouzelnické rodiny se snaží svému dítěti s takovýmto "postižením" dát vzdělání, které by mu umožnilo zapojit se do mudlovského světa, protože v tom kouzelnickém bude moták vždy v nezáviděníhodném postavení. Proto také Filch trpí závistí a nesnášenlivostí ke studentům.


Firenze

Kentaur.

Od prvního setkání již při Harryho první návštěvě Zapovězeného lesa je k němu přátelštější než ostatní kentauři. V pátém ročníku se stane bradavickým učitelem předpovídání budoucnosti, čímž se ovšem vyloučí z komunity svého rodu.


Klíčník a šafář v Bradavicích, od Harryho třetího ročníku profesorem péče o kouzelné tvory. Harryho velký přítel a ochránce, samozřejmě členem starého i nového Fénixova řádu.

Poloviční obr, zapálený obdivovatel nejrůznějších podivných tvorů, obvykle čím nebezpečnějčích, tím větší láskou k nim lne. Jeho největší touhou je chovat jako domácího mazlíčka draka. Ale i akromantule Aragog, kterého vychoval od vajíčka, nezákonné nakřížení třaskavých skvorejšů či tříhlavý pes stojí za zmínku. Také pečuje např. o hypoglyfy a testrály. V pátém dílu přivede do tajuplného lesa na školních pozemcích svého nevlastního bratra, obra nazývaného Dráp.


Helena z Havraspáru

Dcera Roweny z Havraspáru, duch Havraspárské věže, "Šedá dáma"


Rowena z Havraspáru

Jedna ze čtyř zakladatelů Bradavické školy čar a kouzel


Hoochová

Profesorka létání (na koštěti, samozřejmě).

Zdá se mi že v Bradavicích nemá moc velký úvazek, jestliže učí pouze jednu hodinu první ročník a potom vystupuje jako rozhodčí ve famfrpálových zápasech mezi kolejemi. Možná má ještě nejaké jiné zaměstnání. Třeba na ministerstvu je odbor kouzelné přepravy, jehož součástí je i Regulační a kontrolní správa košťat, a také v rámci odboru kouzelných her a sportů funguje vedení britské a irské famfrpálové ligy, takže pro odborníka jejího typu by se zde práce jistě našla.


Profesor Kettleburn byl bradavickým učitelem péče o kouzelné tvory.

Do děje zasáhl pouze tím, že na konci Harryho druhého ročníku odešel na odpočinek "...aby mohl věnovat více času péči o své zbývající končetiny" a tím se uprázdnilo místo pro Hagrida, zásluhou Harryho právě očištěného.


Filius Kratiknot

Profesor kouzelných formulí


Krvavý baron

Duch zmijozelské koleje.

Jeho oblíbenou zábavou je sténat a dělat kravál v astronomické věži.


Horacio Křiklan

Bradavický profesor lektvarů, Zmijozel. Významná postava šestého dílu.

Vedle výuky se zabývá výběrovým kroužkem studentů, které si vytypuje podle jejich příbuzných či na základě mimořádných schopností a vytváří z nich vzájeně se podporující společnost, takzvaný Křikův klub.


Ve druhém ročníku je Harryho profesorem obrany proti černé magii.

    Autor knih:
  • Souboj se smrtonoškou
  • Génius a ghůlové
  • Čtrnáct dní s čarodějnicemi
  • Toulky s trolly
  • Cestování s upíry
  • Výlety s vlkodlaky
  • Jaro s yettim
  • Mé kouzelné já
Mimořádně neschopný narcis, je ovšem slavný svými knihami, ve kterých se vychloubá úžasnými kouzelnickými činy, které ve skutečnosti vykonali jiní. Jejich zásluhy si neoprávněně přisvojil i s pomocí paměťového kouzla.

Harryho třídu celý rok nic užitečného nenaučil. Když se pokusil Ronovi a Harrymu v chodbě k Tajemné komnatě vymazat paměť s použitím Ronovy poškozené hůlky, kouzlo se obrátilo proti němu samému a proto se pak v pátém díle vyskytuje jako pacient nemocnice U svatého Munga na oddělení trvalých poškození způsobených zaklínadly.


Remus John Lupin

Harryho profesor obrany proti černé magii, člen Fénixova řádu, manžel Tonksové a otec Teddyho a také vlkodlak.

Ohromnou službu Harrymu udělal, když ho v soukromých hodinách naučil Patronovo zaklínadlo.

Jeden ze čtyř tvůrců Pobertova plánku. Za studia znám v úzkém kruhu svých kamarádů jako Náměsíčník.

Na Potterově hodince vystupoval pod pseudonymem Romulus.

V závěreční bitvě umírá i se svou ženou. Jeho syn Teddy je Harryho kmotřencem.


Profesorka přeměňování, ředitelka Nebelvíru a zástupkyně ředitele za Brumbála. Členka Fénixova řádu.

Jedna z oficiálních známých zvěromágů, umí se proměnit v kočku.

Po skončení příběhů pravděpodobně definitivní ředitelkou Školy kouzel a čar v Bradavicích


Galatea Merrythoughtová

Profesorka obrany proti černé magii v době, kdy v Bradavicích studoval Tom Raddle (Voldemort).


Nicholas de Mimsy-Porpington, sir

"Skoro bezhlavý Nick", duch nebelvírské koleje.


Alastor Moody

Obvykle nazýván Pošuk Moody.

Bývalý špičkový bystrozor, člen starého i nového Fénixova řádu, v Řádu organizátor a vůdčí osobnost.

Ve čtvrtém dílu pozván k výuce obrany proti černé magii, ovšem moc si nezaučil, protože jeho místo zaujal Smrtijed Barty Skrk mladší, který se za něj skoro celý rok pomocí mnoholičného lektvaru vydával.

Zahynul v boji, když na začátku sedmého dílu zajišťoval bezpečnost Harryho přesunu do Dopěte.


Helga z Mrzimoru

Jedna ze čtyř zakladatelů Bradavické školy čar a kouzel


Jeden ze čtyř zakladatelů Bradavické školy čar a kouzel


Phineas Nigellus

Dávný prapředek Siriuse Blacka a někdejší ředitel Bradavic. Protože se může pohybovat mezi svými dvěma portréty - v ředitelově pracovně v Bradavicích a v jedné z ložnic v domě na Gringottově náměstí, je Brumbálovi velmi užitečnou spojkou s hlavním štábem Fénixova řádu.

Hermiona jej jednou v sedmém díle osloví jako profesora Blacka, ale to snad je omyl, ze všech ostatních zmínek se zdá, že Nigellus je příjmení, i když na druhé straně zcela jistě patří ke starému kouzelnickému rodu Blacků.


paní Norrisová

Kočka školníka Filche.


Madame Pinceová je bradavickou knihovnicí.


Poppy Pomfreyová

Léčitelka a vedoucí ošetřovny na bradavické škole


Protiva

Bradavické strašidlo.


Pomona Prýtová

Profesorka bylinkářství.


Profesor Quirrell učil Harryho v prvním ročníku Obranu proti černé magii, na konci dílu se ukázalo, že byl Voldemortovým služebníkem a ten dokonce využíval jeho tělo k přežívání. Celou dobu se ukrýval pod profesorovým turbanem.

Quirrell nakonec zahynul, když se Harryho pokusil zabít.


Syn vysokého ministerského úředníka Bartemia Skrka, je považován za zemřelého v Azkabanu, kam byl odsouzen za účast na mučení bystrozorů Longottomových, Nevillových rodičů.

Ve čtvtém díle významná postava, na Voldemortův příkaz se v Bradavicích celý rok vydává za Pošuka Moodyho a učí obranu proti černé magii – neortodoxně a velmi dobře, jako sám Moody – pak Harryho přihlásí do Poháru tří kouzelníků a pomáhá mu v půběhu soutěže k vítězství, ale jenom proto, aby pomocí přenášedla Harryho poslal přímo Voldemortovi do rukou.


Severus Snape

Harryho profesor, nejprve vyučuje lektvary, v šestém ročníku obranu proti černé magii. V sedmém dílu, kdy Harry se svými dvěma nejbližšími kamarády již Bradavice nenavštěvuje, působí ve funkci ředitele školy. Jemu přísluší alias Princ dvojí krve, který se v šestém díle stává tak důležitým, ale teprve na konci tohoto příběhu se to odhalí.

Složitá postava. Původně Smrtijed, který se ale dal do služeb Albuse Brumbála a ten se za něho zaručil na ministerstvu. Mnoha členům Fénixova řádu není zcela jasné, jak mu může Brumbál důvěřovat, je současně členem Řádu a dělá dvojitého agenta. Mezi Smrtijedy zase předstírá, že ve Fénixově řádu špehuje pro Voldemorta.

Snape Harryho skoro po celý děj nezakrytě nesnáší a vice versa mu Harry přičítá ty nejpodlejší úmysly. Když na konci šestého dílu před Harryho očima zabije Brumbála, zdá se, že na Harryho mínění o Snapeovi došlo a Brumbál mu důvěřoval naivně.

Profesor Snape Harryho sice ve svých hodinách mnoho nenaučil, ale s pomocí jím upravané učebnice se Harry stal v Křiklanově třídě lektvarovým šampiónem ročníku.

Nakonec až těsně před závěrečnou bitvou, po smrti profesora Snapea, dozví se Harry o Snapeově celoživotní lásce k Harryho matce, pozná celý jeho profil, jeho motivaci i důvod averze vůči Harrymu (žárlivost na Harryho otce Jamese, kterému je Harry velmi podoben a který Snapea ve škole šikanoval), pravdu o Brumbálově smrti, a také Snapeovy zásluhy v boji proti Voldemortovi.

Harryho úcta k tomuto statečnému muži se odrazí i v tom, že svého druhého syna posléze nazve Albus Severus, po dvou bradavických ředitelích.


Duch mrzimorské koleje


Sibyla Trelawneyová

Profesorka věštění.


Tučná dáma

Postava z obrazu v Bradavicích. Má funkci vrátné Nebelvírské koleje, dovnitř vpouští po prokázání heslem.


Duch bývalé bradavické studentky, straší na dívčích záchodech.


Dolores Jane Umbridgeová

První náměstkyně ministra - za Popletala i za Břichnáče. V pátém ročníku vyslána ministerstvem do školy v Bradavicích jako profesorka a vyšetřovatelka, zejména za účelem potlačení informace o Voldemortově znovuzrození.

Ona také zosnovala útok mozkomorů na Harryho a jeho bratrance na začátku pátého dílu.

Neváhala jako školní trest používat mučení.

Postupně vyštvala některé profesory, nakonec i Brumbála a sama začala řídit školu. Nedopadla ovšem nejlépe, když ji Hermiona vlákala do Zapovězeného lesa a ona se zde obořila na rozzuřené kentaury, nadávajíce jim špinavých kříženců.

V posledním díle vystupuje také jako předsedkyně komise pro odhalování kouzelníků z mudlovských rodin. Ač sama ke Smtijedům nepatří, svým působením se jim ve službě zlu vyrovná.


Jeden ze čtyř zakladatelů bradavické Školy čar a kouzel. Pro svůj rasistický přístup (jen čistokrevní kouzelníci) k výběru adeptů studia se časem rozkmotřil s ostatními a za školy odešel.

Před odchodem ještě na hradě ukryl Tajemnou komnatu, ve které se skrýval bazilišek. Toho Harry přemůže v závěru druhého dílu série.

Tom Raddle (Voldemort) si domýšlí, že je Zmijozelovým potomkem a dědicem, protože stejně jako Salazar má hadí jazyk, tj. umí mluvit hadí řečí, což je k otevření Tajemné komnaty téměř nutná podmínka. Ron však v záverečném dílu dokáže hadí řeč imitovat natolik přesně, že i to k otevření komnaty postačuje.

Se svým původem má Voldemort zřejmě pravdu, neboť hadím jazykem mluvili i Gauntovi a časem objeví Zmijozelův medailónek, který se v rodině Gauntů dědil, současně se svědectvím, že patřil jeho matce.