Zvířata, vystupující v příbězích, jsou zejména domácí mazlíčci (PETS) kouzelníků. Sem ovšem nepočítám Hagridovy miláčky, ti patří všichni do kategorie kouzelných tvorů a navíc by je mezi mazlíčky zařadil mimo Hagrida málokdo.


Obrovský pavouk - akromantule. Hagrid jej v době, kdy studoval v Bradavicích, odchoval z vejce a ukrýval ve sklepení na hradě. Tom Raddle jej potom obvinil, že Aragoga neuhlídal a ten způsobil smrt jedné studentky (duch Ufňukané Uršuly). Za to byl Hagrid vyloučen ze školy a byla mu zlomena hůlka. Teprve, když Harry s pomocí kamarádů ve druhém ročníku přemůže baziliška, který se ukrýval v Tajemné komnatě, vyšlo najevo, že s onou smrtí studentky neměl Aragog nic společného a Hagrid za ni tedy nemohl.

Aragog po oné aféře utekl do Zapovězeného lesa, Hagrid mu časem opatřil družku a vyrostla zde silná a nebezpečná kolonie obřích pavouků.

Také Aragogova smrt, respektive pohřeb, je v šestém díle důležitou epizodou.


Stará sova rodiny Weasleyových.


Harryho sněžná sova. Dostal ji darem od Hagrida k jedenáctým narozeninám a protože v kouzelnickém světě slouží sovy jako poslové, vykonala Harrymu mnoho dobrých služeb.

Bohužel ji JKR nechala zahynout na začátku sedmého dílu, a to snad jen proto, aby byl Harry se svými kamarády v tomto příběhu více izolován. Ale stejně jako jiní se kloním k názoru, že to snad šlo vyřešit méně krutě anebo alespoň tak, aby Hedvičina smrt měla nějaký význam, poslání, jako třeba smrt Siriuse nebo Dobbyho.


Trojhlavý pes, Hagrid ho koupil od nějakého Řeka (ale ve filmu to možná byl Ir, tady nechápu proč) a půjčil Brumbálovi, když bylo potřeba hlídat Kámen mudrců, ukrytý ve škole.


Hermionin kocour. V různých blozích o HP jsem se již několikrát dočetl, že jde o křížence kočky a maguára, ale nenašel jsem pro toto tvrzení žádnou oporu v původních příbězích. To, že Sirius Black v podobě psa s ním je schopen komunikovat, nezakládá ještě důkaz o kocourových kouzelných schopnostech, spíše o kouzelných schopnostech Siriuse Blacka.

Fantastická zvířata a kde je najít:

Maguár (Kneazle)
Původní šlechtění v Anglii, nyní již v celém světě. Je to malé kočkovité zvířátko se skvrnitou, puntíkovanou nebo žíhanou kožešinou, přerostlýma ušima a ocasem podobným lvímu. Je nezávislé, inteligentní a občas i agresivní, ale pokud si někoho oblíbí, je skvělým domácím mazlíčkem.
Má schopnost odhalit nežádoucí a podezřelá individua a pokud jeho majitel zabloudí, spolehlivě jej dovede domů. Může se křížit i s obyčejnými kočkami, ve vrhu mají až osm koťat a k chovu je třeba zvláštní povolení (jako pro hafoňe a pastelníčky), pro neobvyklý vzhled, který přitahuje pozornost mudlů.

Tedy možnost křížit maguáry s obyčejnými kočkami zde je, ale Křivonožka žádným svým rysem nenaznačuje příbuznost s maguárem - není ani malý, to spíše naopak, ani nemá ocas ani trochu podobný lvímu, ani nějak nápadné uši. Otázka vůbec je, zda existuje něco jako "obyčejná kočka". My, kteří máme rádi kočky, víme, že každá je zvláštní a neobyčejná, každá má zcela svébytnou osobnost.


Kočka školníka Filche.


Ronova sova, získal ji od Siriuse na konci třetího dílu. Pojmenovala ji Ginny, Ron potom sově říkal Pašík.


Hagridův velký černý pes, cvičený na černou zvěř.