Za přátele Harryho Pottera by jistě bylo možno označit také všechny příslušníky Brumbálovy armády nebo Fénixova řádu, ale sem jsem zařadil jen ty, kteří se opravdu s Harrym přátelsky stýkají a něco pro něho udělali. Weasleyho rodina mu částečně nahrazuje jeho mrtvé rodiče, Albus Brumbál i Remus Lupin k němu mají jistě blíže než by vyplývalo pouze z toho, že Harryho učí nebo z členství ve Fénixově řádu.

Oproti tomu třeba profesorka McGonagalová se vždy snaží držet si profesionální odstup, ač i jako ředitelka Nebelvírské koleje má k Harrymu blízko.


Harryho kmotr, nejlepší přítel jeho otce Jamese. Jeden ze čtyř tvůrců Pobertova plánku. Jako zvěromág se umí proměnit ve velkého černého psa, proto přezdívka Tichošlápek, někdy též Čmuchal. Členem prvního i druhého Fénixova řádu.

Jeho vztah s Harrym je poměrně krátký, neboť se teprve na konci třetího dílu alepoň v očích Harryho a jeho přátel očistí od nařčení ze zrady, která zavinila smrt Potterových a ohrožení i Harryho života v raném věku.

I pak žije jako psanec na útěku (je prvním, komu se zdařil útěk z Azkabanu, hlídaném mozkomory), všeobecně je očištěn až po své smrti na konci pátého dílu, kdy je v souboji zabit svou sestřenicí Belatrix Lestrangeovou.


Albus Percival Wulfric Brian Brumbál

Ředitel Školy čar a kouzel v Bradavicích. Karta Čokoládových žabek o něm referuje doslova takto: "Mnozí ho považují za největšího kouzelníka moderní doby. Brumbál obzvláště proslul svým vítězstvím nad zlým černokněžníkem Grindelwaldem v roce 1945, objevem dvanácti způsobů využití dračí krve a svými pracemi o alchymii, jež napsal spolu se svým přítelem Nicolasem Flamelem. Profesor Brumbál má rád komorní hudbu a koulení s deseti kuželkami."

Prochází celým příběhem, první kouzeník, kterého potkáváme v prvním dílu, ve filmové verzi dokonce první postava, která se objevuje na plátně. Umírá sice v šestém díle, avšak zasahuje i do děje dílu sedmého a závěrečného.

Velice se mi líbil Richard Harris v roli Brumbála v prvních dvou filmech, po jeho smrti jej tvůrci nahradili Michaelem Gambonem, a alespoň podle mého skromného mínění, už to nebylo ono. Brumbálova jiskra v očích už tam nebyla. V podstatě si v té roli po Harrisovi už umím představit jako zcela dokonalého jenom Seana Conneryho.


Domácí skřítek.

Poprvé se objevil již v druhém díle (TK), snažil se Harryho chránit třeba i za tu cenu, že ho těžce zraní. Na konci tohoto příběhu jej Harry lstí osvobodí z otroctví rodiny Malfoyových a Dobby se stane svobodným skřítkem a je na tento svůj statut velmi hrdý.

Ve třetím díle jej nalezneme jako zaměstnance Bradavic - jediný ze skřítků, starajících se o hladký chod školní kuchyně a podobně, který pobírá plat. Pomůže Harrymu s druhým úkolem, ukradne pro něj ze Snapových zásob žaberník.

Po celý svůj život je Harrymu velmi oddán a v druhé polovině závěrečného dílu (RS) pro něho umírá rukou Bellatrix Lastrangeové. Je to jedna z nejtragičtějších epizod, ale současně s žalem dává Harrymu i prozření.


Kentaur.

Od prvního setkání již při Harryho první návštěvě Zapovězeného lesa je k němu přátelštější než ostatní kentauři. V pátém ročníku se stane bradavickým učitelem předpovídání budoucnosti, čímž se ovšem vyloučí z komunity svého rodu.


Hermiona je jednou z nejdůležitějších postav celé série, Harryho věrná kamarádka, velmi pilná a talentovaná čarodějka z mudlovské rodiny, její rodiče jsou oba zubaři.

Nesčíselněkrát Harrymu pomůže její vzdělanost a sečtělost.

Je ideovou zakladatelkou Brumbálovy armády a také organizuje Společnost pro podporu občanské a životní úrovně skřítků, zkráceně SPOŽÚS.

V pozdějších dílech je postižen celý vývoj jejího milostného vztahu k Ronu Weasleymu, kterého si po skončení příběhu vezme za muže a má s ním dvě děti, dceru Rose a syna Huga.

Já bych při Hermionině zaujetí pro studium tak trochu očekával, že po absolutoriu v Bradavicích si střihne nějaké stáže na zahraničních kouzelnických školách a pak si ve zkráceném studiu ještě opatří diplom z mudlovské univerzity, např. v Cambridgi nebo Oxfordu. V pozdějších letech by mohla nahradit Minervu McGonagalovou ve funkci ředitelky Bradavic. JKR se v nějakém rozhovoru zmínila o Hermionině následné politické aktivitě, prosazující osvobození domácích skřítků. Už při úvahách o budoucím povolání v pátém dílu se zmínila o nějakém rozpracování SPOŽÚSu.


Klíčník a šafář v Bradavicích, od Harryho třetího ročníku profesorem péče o kouzelné tvory. Harryho velký přítel a ochránce, samozřejmě členem starého i nového Fénixova řádu.

Poloviční obr, zapálený obdivovatel nejrůznějších podivných tvorů, obvykle čím nebezpečnějčích, tím větší láskou k nim lne. Jeho největší touhou je chovat jako domácího mazlíčka draka. Ale i akromantule Aragog, kterého vychoval od vajíčka, nezákonné nakřížení třaskavých skvorejšů či tříhlavý pes stojí za zmínku. Také pečuje např. o hypoglyfy a testrály. V pátém dílu přivede do tajuplného lesa na školních pozemcích svého nevlastního bratra, obra nazývaného Dráp.


Hedvika

Harryho sněžná sova. Dostal ji darem od Hagrida k jedenáctým narozeninám a protože v kouzelnickém světě slouží sovy jako poslové, vykonala Harrymu mnoho dobrých služeb.

Bohužel ji JKR nechala zahynout na začátku sedmého dílu, a to snad jen proto, aby byl Harry se svými kamarády v tomto příběhu více izolován. Ale stejně jako jiní se kloním k názoru, že to snad šlo vyřešit méně krutě anebo alespoň tak, aby Hedvičina smrt měla nějaký význam, poslání, jako třeba smrt Siriuse nebo Dobbyho.


Harryho spolužačka, je z Havraspáru, členka Brumbálovy armády.

Je po svém otci podivín a občas se jí říká Lenka Střelenka, ale je velmi chytrá i statečná a věrná kamarádka.

V sedmém dílu patří k triumvirátu, který vede Brumbálovu armádu. V uvěznění u Malfoyových je ostatním oporou.


Neville Longbottom

Spolužák Harryho, Nebelvír, člen Brumbálovy armády. Jeví se občas trochu nešikovný a velmi zapomětlivý, vystupuje jako komická figura, ale má nadání pro předmět bylinkářství a také několikrát prokáže velkou odvahu a odhodlání pro boj se silami zla. V sedmém dílu patří k triumvirátu, který vede Brumbálovu armádu. Stane se jedním z hrdinů závěrečné bitvy.

V dospělosti se stane profesorem bylinkářství v Bradavicích.


Remus John Lupin

Harryho profesor obrany proti černé magii, člen Fénixova řádu, manžel Tonksové a otec Teddyho a také vlkodlak.

Ohromnou službu Harrymu udělal, když ho v soukromých hodinách naučil Patronovo zaklínadlo.

Jeden ze čtyř tvůrců Pobertova plánku. Za studia znám v úzkém kruhu svých kamarádů jako Náměsíčník.

Na Potterově hodince vystupoval pod pseudonymem Romulus.

V závěreční bitvě umírá i se svou ženou. Jeho syn Teddy je Harryho kmotřencem.


Nymfadora Lupinová [Tonksová]

Bystrozorka, metamorfomág.

Členkou nového Fénixova řádu, na počátku RS si bere na muže Remuse Lupina, v závěrečné bitvě spolu s ním umírá a zanechává po sobě syna Teddyho (Edward).


Otec rodiny Weasleyových a manžel Molly. Úředník ministerstva kouzel s vášní pro všechno mudlovské.


Frederick Weasley

Fred je jedním z dvojčat Weasleyových, což jsou největší rošťáci a vtipálci nebelvírské koleje za mnoho roků. V nebelvírském famfrpálovém družstvu oba hrají odrážeče, jejich kapitán Oliver Wood je charakerizuje jako takové dva Potlouky v lidské podobě.

Oba jsou také členy Brumbálovy armády.

Před ukončením školy zkouškou OVCE opouštějí dvojčata školu a provozují spolu obchod s žertovnými kouzelnickými předměty. V době druhé nadvlády Zla se podílejí na provozu ilegálního rádia Potterova hodinka, Fred zde vystupuje pod pseudonymem Rapír. V záverečné bitvě umírá.


George Weasley

George je jedním z dvojčat Weasleyových, což jsou největší rošťáci a vtipálci nebelvírské koleje za mnoho roků. V nebelvírském famfrpálovém družstvu oba hrají odrážeče, jejich kapitán Oliver Wood je charakterizuje jako takové dva Potlouky v lidské podobě.

Oba jsou také členy Brumbálovy armády.

Před ukončením školy zkouškou OVCE opouštějí dvojčata školu a provozují spolu obchod s žertovnými kouzelnickými předměty. V době druhé nadvlády Zla se podílejí na provozu ilegálního rádia Potterova hodinka.

Při klamné akci na podporu přesunu Harryho z Kvikálkova do Doupěte na začátku sedmého dílu přišel George o jedno ucho, čímž se začal od svého dvojčete viditelně odlišovat.

Po smrti dvojčete Freda přibral do obchodu mladšího bratra Rona.


Charles Weasley

Charlie je druhý nejstarší ze sourozenců Weasleyových. Většinu děje je v Rumunsku, kde studuje draky.

Za studia byl kapitánem nebelvírského famfrpálového družstva.


Ronald Bilius Weasley

Ron je nejmladší ze sedmi bratrů Weasleyových a Harryho nejlepší, obětavý kamarád, který s ním od začátku školy sdílí všechna dobrodružství. Občas sice na Harryho žárlí kvůli jeho slávě nebo Hermioně, ale vždy rozmíšky překonají. Také mu v tom částečně pomůže, když je v pátém ročníku jmenován prefektem.

Je také vynikajícím famfrpálovým brankářem v Harryho týmu, i když zde jsou zpočátku potíže s jeho nevyrovnaností a výkyvy sebevědomí.

Po ukončení příběhu vstoupí do podniku svého bratra George, který po smrti dvojčete Freda potřebuje pomoc ve firmě a vezme jej za společníka. Ron si bere Hermionu a má s ní dceru Rose a syna Huga.


William Artur Weasley

Bill je nejstarší z Weasleyových dětí, pracuje jako odeklínač v bance Gringottových.

Po svatbě s Fleur na začátku sedmého dílu postavil pro svou novou rodinu dům na okraji Plechové Lhoty, nazývaný Lasturová vila, je to na mořském pobřeží. Jednu chvíli poskytne ústřední trojici hrdinů bezpečnou základnu.

Jenom jsem nepochopil, proč ve filmové verzi tu Lasturovou vilu nepostavil, ale zdědil. Cožpak kouzelník, jako je on, není schopen podle filmového scénáristy udělat i něco trvalého a praktického, jako postavit dům?


Ginevra Weasleyová

Ginny je nejmladší ze sourozenců Weasleyových a Harryho největší láska. O ročník níž než Harry. Během studia se projeví jako velmi nadaná čarodějka a schopná univerzální hráčka famfrpálu, i když na pozici střelkyně hraje nejraději. Pro svůj půvab je velmi oblíbená (tohle asi filmaři nevěděli, když pro první díl vybírali představitelku, ačkoliv maskéři potom dělali asi, co mohli; taky jim Bonnie Wright Dana Radcliffa (Harryho) o půl hlavy přerostla).

Členkou Křikova klubu, samozřejmě i členkou Brumbálovy armády.

V sedmém dílu patří k triumvirátu, který vede Brumbálovu armádu.

Ginny je do Harryho zamilovaná již od jejich prvního setkání na londýnském nádraží Kings Cross v deseti letech, a když jí ve druhém dílu zachrání, jeho body asi ještě stoupnou. On si ale své city ujasní až v průběhu šestého dílu.

Po ukončení studia je po nějakou dobu podle rozhovoru s JKR hráčkou slavného dívčího famfrpálového družstva Holyheadské Harpyje. Bere si Harryho Pottera a má s ním syny Jamese (Artura) a Albuse Severuse a dceru Lily.


Molly Weasleyová [Prewitová]

Manželka Artura a matka sourozenců Weasleyových. Harryho bere částečně za vlastního.

Skvělá kuchařka a hospodyně a zdánlivě ustrašená kvočna, neustále nabádající jak své děti, tak Harryho, k opatrnosti.

V závěrečné bitvě se promění v lvici bojující o svá mláďata a v souboji zabije Belatrix Lestrangeovou.