V příběhu Harryho Pottera jsou někdy důležití nejen lidé, ale i kouzelní tvorové a dokonce i zvířata.


Obrovský pavouk - akromantule. Hagrid jej v době, kdy studoval v Bradavicích, odchoval z vejce a ukrýval ve sklepení na hradě. Tom Raddle jej potom obvinil, že Aragoga neuhlídal a ten způsobil smrt jedné studentky (duch Ufňukané Uršuly). Za to byl Hagrid vyloučen ze školy a byla mu zlomena hůlka. Teprve, když Harry s pomocí kamarádů ve druhém ročníku přemůže baziliška, který se ukrýval v Tajemné komnatě, vyšlo najevo, že s onou smrtí studentky neměl Aragog nic společného a Hagrid za ni tedy nemohl.

Aragog po oné aféře utekl do Zapovězeného lesa, Hagrid mu časem opatřil družku a vyrostla zde silná a nebezpečná kolonie obřích pavouků.

Také Aragogova smrt, respektive pohřeb, je v šestém díle důležitou epizodou.


Kentaur. Velmi temperamentní, ve stádě má značnou autoritu a prosazuje tradiční kentauří přístup - budoucnost ze znamení na obloze zkoumat, ale do dění lidí nezasahovat. Je to on, kdo málem zabil Firenzeho, když se ten rozhodl pomoci Brumbálovi a učit v Bradavicích předpovídání budoucnosti.


Domácí skřítek.

Poprvé se objevil již v druhém díle (TK), snažil se Harryho chránit třeba i za tu cenu, že ho těžce zraní. Na konci tohoto příběhu jej Harry lstí osvobodí z otroctví rodiny Malfoyových a Dobby se stane svobodným skřítkem a je na tento svůj statut velmi hrdý.

Ve třetím díle jej nalezneme jako zaměstnance Bradavic - jediný ze skřítků, starajících se o hladký chod školní kuchyně a podobně, který pobírá plat. Pomůže Harrymu s druhým úkolem, ukradne pro něj ze Snapových zásob žaberník.

Po celý svůj život je Harrymu velmi oddán a v druhé polovině závěrečného dílu (RS) pro něho umírá rukou Bellatrix Lastrangeové. Je to jedna z nejtragičtějších epizod, ale současně s žalem dává Harrymu i prozření.


Dráp

Obr, Hagridův nevlastní bratr.

Hagrid svého bratra objeví, když je v pátém dílu vyslán Brumbálem jako emisar k obrům. Když zjistí, že je Dráp mezi obry utiskován pro svůj malý vzrůst (má jenom asi pět metrů, drobeček), přivede ho do Bradavic, ukryje v Zapovězeném lese a snaží se ho zcivilizovat. Dráp se s Hagridem účastní závěrečné bitvy.


Kentaur.

Od prvního setkání již při Harryho první návštěvě Zapovězeného lesa je k němu přátelštější než ostatní kentauři. V pátém ročníku se stane bradavickým učitelem předpovídání budoucnosti, čímž se ovšem vyloučí z komunity svého rodu.


Skřet. Pracuje v bance Gringottových.


Gringottovi

Skřeti, provozují jedinou kouzelnickou banku, to jest nejbezpečnější místo na světě, pokud chcete něco uložit, snad kromě Bradavic. Banka je samozřejmě v Příčné ulici.

Všichni skřeti, o kterých víme, pracují v této bance, není ale zcela jasné, zda patří také k rodině Gringottových.

Jmenovitě známe Griphooka a Gornuka. Griphook Harrymu a jeho kamarádům v posledním díle zásadně pomůže, aby se jim podařil dosud nemožný kousek - vloupat se do jednoho z velmi střežených trezorů ve sklepeních banky.


Griphook

Skřet. Pracuje v bance Gringottových.


Trojhlavý pes, Hagrid ho koupil od nějakého Řeka (ale ve filmu to možná byl Ir, tady nechápu proč) a půjčil Brumbálovi, když bylo potřeba hlídat Kámen mudrců, ukrytý ve škole.


Hypoglyf, což jsou tvorové, kteří mají zadní část těla jako kůň a přední s hlavou jako veliký dravý pták. Ve filmové verzi je Harryho let na hypoglyfovi velmi efektní scéna, naznačuje jisté zasvěcení.

Ve třetím dílu se Hagrid stane učitelem péče o kouzelné tvory a na první hodinu studentům Nebelvíru a Zmijozelu přivede celé stádo hypoglyfů. Malfoy ve své nadutosti neposlouchá Hagridovo varování, že hypoglyfové jsou tvorové velice hrdí a není radno je urazit, a přesně to udělá. Když je Klofanem napaden, snaží se ze svého zranění vytlouct co nejvíc, jeho otci se sice nepodaří dosáhnout Hagridova propuštění, ale zato Klofan je komisí pro dohled nad kouzelnými tvory odsouzen k smrti. Harry s Hermionou jej zachrání víceméně mimochodem, když vysvobodí Siriuse Blacka a ten na Klofanovi odletí.

V pátém díle žije Klofan v jeho domě – hlavním štábu Fénixova řádu. Harry jej po Siriusovi zdědí a svěří jej zase Hagridovi. Aby ministerstvo nepřišlo na to, že se jedná o hypoglyfa, kterého odsoudilo, dočasně jej přejmenovali na Křídlošípa.


Krátura

Domácí skřítek.

Domácí skřítkové jsou v kouzelnickém světě v podstatě zotročeni, což je zejména Hermioně velmi proti mysli. Krátura slouží rodině Blacků, nakonec jej Harry zdědí po svém kmotru Siriusovi.

Krátura je více než poplatný všem rasistickým předsudkům Blackových ohledně čisté kouzelnické krve a Siriuse ani Harryho nesnáší, jejich rozkazům se musí podrobovat, ale činí tak s velkým odporem. Podílel se na Voldemortově léčce, která Harryho přivedla v závěru pátého dílu (FŘ) na odbor záhad na ministerstvu a Smrtijedům do rukou, při jeho záchraně Sirius v boji zahynul. Proto Harry Kráturu nesnáší. Teprve v závěrečném díle k sobě s Harrym naleznou cestu a Krátura Harrymu pomůže vypátrat jeden z viteálů - medailónek Salazara Zmijozela.


Skřet, Bill Weasley se o něm zmiňuje ve FŘ. Pravděpodobně má v komunitě skřetů významné slovo a je jedním z těch, kterým zůstal Pytloun dlužen hodně peněz.