Brumbálova armáda je v pátém díle založena jako pololegální kroužek studentů, kteří se rozhodnou sami učit účinné obraně proti černé magii ve chvíli, kdy je jim jasné, že se jim ministerstvo prostřednictvím Umbridgeové naopak snaží zabránit, aby v tomto oboru něco uměli, ač nebezpečí je čím dál tím větší.

Vedoucím kroužku je Harry, jeho založení zorganizovala Hermiona.

V sedmém díle, kdy Harry s Ronem a Hermionou již v Bradavicích většinu školního roku nejsou, BA vede triumvirát ve složení: Neville Longbottom, Ginny Weasleyová a Lenka Láskorádová.


Spolužačka, členka Brumbálovy armády.


Starší Harryho spolužačka a střelkyně nebelvírského famfrpálového týmu. Členka Brumbálovy armády.


Susan Bonesová

Spolužačka Harryho, neteř Amélie Bonesové, členka Brumbálovy armády. Mrzimorská kolej.


Terrence Boot

Spolužák z Havraspáru, člen Brumbálovy armády.


Levandule Brownová

Spolužačka z Nebelvíru, také členka Brumbálovy armády.

Ron s ní v šestém ročníku sbíral své první praktické milostné zkušenosti.

V první knize ji ještě překladatel z neznalosti budoucích souvislostí považoval za chlapce, při zařazování je zmiňován Lavender Brown. To jsou ta úskalí překladu.


Spolužák z Havraspáru, člen Brumbálovy armády.


Colin Creevey

Starší z bratrů Creeveyových (o rok mladší než Harry), kouzelník z mudlovské rodiny, nadšený fotograf. Otec bratrů Creeveyových je mlékař. Člen Brumbálovy armády.


Denis Creevey

O dva roky mladší bratr Colina, student Nebelvírské koleje. Nejmladší člen Brumbálovy armády.


Kamarádka Cho Changové z Havraspáru. Zrádkyně Brumbálovy armády.


Harryho spolužák, Mrzimor. Mudlovského původu (než mu přišel dopis z Bradavic, byl již zapsán do Etonu), člen Brumbálovy armády.


Seamus Finnigan

Spolužák z Nebelvíru. Nebyl při založení, ale posléze také vstoupil do Brumbálovy armády.

Ve filmové verzi se vyznačuje schopností kdekteré kouzlo zkazit výbuchem.


Spolužák z Havraspáru, člen Brumbálovy armády.


Hermiona Jane Grangerová

Hermiona je jednou z nejdůležitějších postav celé série, Harryho věrná kamarádka, velmi pilná a talentovaná čarodějka z mudlovské rodiny, její rodiče jsou oba zubaři.

Nesčíselněkrát Harrymu pomůže její vzdělanost a sečtělost.

Je ideovou zakladatelkou Brumbálovy armády a také organizuje Společnost pro podporu občanské a životní úrovně skřítků, zkráceně SPOŽÚS.

V pozdějších dílech je postižen celý vývoj jejího milostného vztahu k Ronu Weasleymu, kterého si po skončení příběhu vezme za muže a má s ním dvě děti, dceru Rose a syna Huga.

Já bych při Hermionině zaujetí pro studium tak trochu očekával, že po absolutoriu v Bradavicích si střihne nějaké stáže na zahraničních kouzelnických školách a pak si ve zkráceném studiu ještě opatří diplom z mudlovské univerzity, např. v Cambridgi nebo Oxfordu. V pozdějších letech by mohla nahradit Minervu McGonagalovou ve funkci ředitelky Bradavic. JKR se v nějakém rozhovoru zmínila o Hermionině následné politické aktivitě, prosazující osvobození domácích skřítků. Už při úvahách o budoucím povolání v pátém dílu se zmínila o nějakém rozpracování SPOŽÚSu.


O rok starší spolužačka z Havraspáru, členka Brumbálovy armády. Harryho první láska, vztah se vyvíjí ve třetím až pátém dílu.


Kamarád dvojčat Weasleyových, oblíbený famfrpálový komentátor. Člen Brumbálovy armády, kolej Nebelvír.

V době druhé nadvlády Zla moderuje ilegální rádio Potterova hodinka pod pseudonymem Řeka.


Harryho spolužačka, je z Havraspáru, členka Brumbálovy armády.

Je po svém otci podivín a občas se jí říká Lenka Střelenka, ale je velmi chytrá i statečná a věrná kamarádka.

V sedmém dílu patří k triumvirátu, který vede Brumbálovu armádu. V uvěznění u Malfoyových je ostatním oporou.


Neville Longbottom

Spolužák Harryho, Nebelvír, člen Brumbálovy armády. Jeví se občas trochu nešikovný a velmi zapomětlivý, vystupuje jako komická figura, ale má nadání pro předmět bylinkářství a také několikrát prokáže velkou odvahu a odhodlání pro boj se silami zla. V sedmém dílu patří k triumvirátu, který vede Brumbálovu armádu. Stane se jedním z hrdinů závěrečné bitvy.

V dospělosti se stane profesorem bylinkářství v Bradavicích.


Harryho spolužák, mrzimorský prefekt, člen Brumbálovy armády.


Spolužačka z Havraspáru, prefektka, členka Brumbálovy armády.

Zajímavé je, že ačkoliv jsou se sestrou Parvati dvojčata, každá je v jiné koleji, Parvati je v Nebelvíru. To ovšem pouze v knize, ve filmu je nechali sedět obě u Nebelvírského stolu.


Parvati Patilová

Spolužačka z Nebelvíru, členka Brumbálovy armády.

Zajímavé je, že ačkoliv jsou se sestrou Padmou dvojčata, každá je v jiné koleji, Padma je v Havraspáru. To ovšem pouze v knize, ve filmu je nechali sedět obě u Nebelvírského stolu.


Harry Potter

Hlavní hrdina. Vyznačuje se odvahou a obětavostí, a také velkou duchapřítomností v kritických situacích.

Proslavil se již krátce po prvních narozeninách tím, že přežil vražednou kletbu Avada kedavra a mimoděk tím na dlouho zbavil síly útočníka, lorda Voldemorta, který těsně předtím zavraždil oba jeho rodiče.

"Chlapec, který zůstal naživu" však s Voldemortem musí dále bojovat a o tom je koneckonců děj celého sedmidílného příběhu.

Vyrůstá v náhradní mudlovské rodině Dursleyových - strýc Vernon, teta Petunie a bratranec Dudley. Teta Petunie je sestrou Harryho matky, takže je rozená Evansová. Tato rodina zde v seznamu není uvedena, protože jsou zde hlavně kouzelníci a čarodějky a žádný její člen by se ve společnosti kouzelníků necítil dobře.

Kromě jiných aktivit je Harry od pátého ročníku vedoucím tajného kroužku studentů pro výcvik obrany proti černé magii "Brumbálova armáda".

Jeho snem je sice stát se bystrozorem a JKR se vyjářila, že tohoto svého cíle dosáhl, ale já bych si ho docela rád představil po nějakých letech praxe na ministerstvu jako řádného profesora obrany proti černé magii v Bradavicích.

Koneckonců již si profesi učitele vyzkoušel v pátém dílu. Kdo jiný, než ten, kdo porazil nejnebezpečnějšího černokněžníka všech dob, je pro takovou funkci nejlépe kvalifikován?


Člen Brumbálovy armády, Mrzimor.


Alice Spinnetová

Starší Harryho spolužačka a střelkyně nebelvírského famfrpálového týmu. Členka Brumbálovy armády.


Spolužák z Nebelvíru, člen Brumbálovy armády.


Fred je jedním z dvojčat Weasleyových, což jsou největší rošťáci a vtipálci nebelvírské koleje za mnoho roků. V nebelvírském famfrpálovém družstvu oba hrají odrážeče, jejich kapitán Oliver Wood je charakerizuje jako takové dva Potlouky v lidské podobě.

Oba jsou také členy Brumbálovy armády.

Před ukončením školy zkouškou OVCE opouštějí dvojčata školu a provozují spolu obchod s žertovnými kouzelnickými předměty. V době druhé nadvlády Zla se podílejí na provozu ilegálního rádia Potterova hodinka, Fred zde vystupuje pod pseudonymem Rapír. V záverečné bitvě umírá.


George Weasley

George je jedním z dvojčat Weasleyových, což jsou největší rošťáci a vtipálci nebelvírské koleje za mnoho roků. V nebelvírském famfrpálovém družstvu oba hrají odrážeče, jejich kapitán Oliver Wood je charakterizuje jako takové dva Potlouky v lidské podobě.

Oba jsou také členy Brumbálovy armády.

Před ukončením školy zkouškou OVCE opouštějí dvojčata školu a provozují spolu obchod s žertovnými kouzelnickými předměty. V době druhé nadvlády Zla se podílejí na provozu ilegálního rádia Potterova hodinka.

Při klamné akci na podporu přesunu Harryho z Kvikálkova do Doupěte na začátku sedmého dílu přišel George o jedno ucho, čímž se začal od svého dvojčete viditelně odlišovat.

Po smrti dvojčete Freda přibral do obchodu mladšího bratra Rona.


Ronald Bilius Weasley

Ron je nejmladší ze sedmi bratrů Weasleyových a Harryho nejlepší, obětavý kamarád, který s ním od začátku školy sdílí všechna dobrodružství. Občas sice na Harryho žárlí kvůli jeho slávě nebo Hermioně, ale vždy rozmíšky překonají. Také mu v tom částečně pomůže, když je v pátém ročníku jmenován prefektem.

Je také vynikajícím famfrpálovým brankářem v Harryho týmu, i když zde jsou zpočátku potíže s jeho nevyrovnaností a výkyvy sebevědomí.

Po ukončení příběhu vstoupí do podniku svého bratra George, který po smrti dvojčete Freda potřebuje pomoc ve firmě a vezme jej za společníka. Ron si bere Hermionu a má s ní dceru Rose a syna Huga.


Ginevra Weasleyová

Ginny je nejmladší ze sourozenců Weasleyových a Harryho největší láska. O ročník níž než Harry. Během studia se projeví jako velmi nadaná čarodějka a schopná univerzální hráčka famfrpálu, i když na pozici střelkyně hraje nejraději. Pro svůj půvab je velmi oblíbená (tohle asi filmaři nevěděli, když pro první díl vybírali představitelku, ačkoliv maskéři potom dělali asi, co mohli; taky jim Bonnie Wright Dana Radcliffa (Harryho) o půl hlavy přerostla).

Členkou Křikova klubu, samozřejmě i členkou Brumbálovy armády.

V sedmém dílu patří k triumvirátu, který vede Brumbálovu armádu.

Ginny je do Harryho zamilovaná již od jejich prvního setkání na londýnském nádraží Kings Cross v deseti letech, a když jí ve druhém dílu zachrání, jeho body asi ještě stoupnou. On si ale své city ujasní až v průběhu šestého dílu.

Po ukončení studia je po nějakou dobu podle rozhovoru s JKR hráčkou slavného dívčího famfrpálového družstva Holyheadské Harpyje. Bere si Harryho Pottera a má s ním syny Jamese (Artura) a Albuse Severuse a dceru Lily.