Občas do děje zasahuje Ministerstvo kouzel, a když je někdo jmenován jako jeho zaměstnanec, patří nepochybně do této skupiny. Tím samozřejmě i všichni bystrozorové.


Byla ministryní kouzel ještě před Popletalem.


Broderick Bode

Pracoval na Ministerstvu kouzel na odboru záhad.

V pátém díle byl kletbou Imperius přinucen jít pro Voldemorta ukrást ze Síně věšteb na svém odboru záznam věštby Sibyly Trelawneyové, týkající se Voldemorta a Harryho Pottera. Protože však jsou tyto záznamy zaklety tak, aby je odtud mohl vzít pouze ten, jehož se věštba týká, přišel o rozum, začal si myslet, že je čajník.

Během léčby v Nemocnici u svatého Munga časem zase začal mluvit, i když žádným jazykem, kterému by rozuměl zdejší personál. Tento léčebný pokrok považoval zřejmě Voldemort za natolik nebezpečný, že nechal do nemocnice až na oddělení Trvalých poškození způsobených zaklínadly propašovat Dáblovo osidlo, nebezpečnou kouzelnou rostlinu, která pana Bodeho při nejbližší příležitosti zardousila.


Amélie Susan Bonesová

Ředitelka odboru pro uplatňování kouzelnických zákonů, na počátku šestého dílu zavražděna Voldemortem.


Rufus Brousek

Původně šéf bystrozorů, po odvolání Popletala nastoupil do funkce ministra kouzel. Nástup Voldemorta k moci v sedmém díle je zahájen vraždou Brouska a jeho nahrazením Voldemortovou loutkou.

V pátém díle překladatel ještě nevěděl, že se z vedoucího oddělení bystrozorů stane důležitá postava a při zmínce o něm jeho příjmení nepřeložil: Rufus Scrimgeour.


Pius Břichnáč

Voldemortem dosazený ministr kouzel v období jeho druhého vzestupu. Původně jedním z ředitelů odborů, ovládán kletbou Imperius řídí ministerstvo podle Voldemortova přání.


Kouzelník, pracující na ministerstvu v oddělení kouzelné údržby


Dirk Cresswell

Vedoucí oddělení pro styk se skřety, kouzelník z mudlovské rodiny, býval členem Křikova klubu.


Bystrozor, dvakrát byl, chudák, vyslán, aby zakročil proti Brumbálovi. Po druhém pokusu již se na jeho schopnostech začlo projevovat jisté opotřebení, proto jej také přemohl Dirk Cresswell, když byl Dawlishem eskortován do Azkabanu a nakonec i babička Nevilla Longbottoma.


Amos Diggory

Otec Cedrika, pracuje na Ministerstvu kouzel.


Je zmiňován v šestém díle, Cormack McLaggen zde na vstupním neformálním pohovou do Křikova klubu vykazuje referenci na Bertie Higgse a Rufuse Brouska, jak se s nimi a svým strýcem Tiberiusem účastnil lovu drsnochvostů v Norfolku.

Takže se jedná o významného kouzelníka, pravděpodobně i významného úředníka Ministerstva kouzel.


Mafalda Hopkirková

Úřednice Odboru nepatřičného užívání kouzel na Ministerstvu kouzel.

Její příjmení se mi zdá být poctou JKR autorům britského televizního seriálu ze šedesátých let "Randall a Hopkirk", byla to velmi dobrá duchařská detektivka.


Arnold Hrachorád

Úředník Ministerstva kouzel, z Oboru pro dohled nad kouzelnými tvory.


Úředník na Odboru pro styk se skřety.


Alberta Jorkinsová

Berta pracovala na odboru kouzelnických sportů. Zavražděna Voldemortem na začátku OP, respektive před ním.


Úředník ministerstva kouzel, pracuje na Odboru záhad.


Wilkie Křížek

Ministerský instruktor přemisťování. Vystupuje v šestém díle, když se někteří Harryho spolužáci dožívají dospělosti (u kouzelníků v 17 letech).


Bystrozorka, metamorfomág.

Členkou nového Fénixova řádu, na počátku RS si bere na muže Remuse Lupina, v závěrečné bitvě spolu s ním umírá a zanechává po sobě syna Teddyho (Edward).


Obvykle nazýván Pošuk Moody.

Bývalý špičkový bystrozor, člen starého i nového Fénixova řádu, v Řádu organizátor a vůdčí osobnost.

Ve čtvrtém dílu pozván k výuce obrany proti černé magii, ovšem moc si nezaučil, protože jeho místo zaujal Smrtijed Barty Skrk mladší, který se za něj skoro celý rok pomocí mnoholičného lektvaru vydával.

Zahynul v boji, když na začátku sedmého dílu zajišťoval bezpečnost Harryho přesunu do Dopěte.


Erik Munch

Člen kouzelnické Bezpečnostní stráže Ministerstva kouzel, který přistihl Sturgise Tobolku při pokusu o vloupání do přísně utajovaných prostor na ministerstvu.


Bob Ogden byl náčelníkem odboru pro uplatňování kouzelnických zákonů na Ministerstvu kouzel v době před narozením Toma Raddlea. Jeho vzpomínka na vyšetřování Morfina Gaunta je prvním kamenem mozaiky ve studiu předmětu, kterému Brumbál vyučuje Harryho v šestém ročníku.


Bystrozor a člen Fénixova řádu. V pátém díle naoko vedl pátrání po uprchlém Siriusi Blackovi. V díle šestém je pověřen ochranou mudlovského ministerského předsedy.

Na Potterově hodince vystupoval pod pseudonymem Kralevic.

Na konci sedmého dílu po vítězné závěrečné bitvě je jmenován ministrem kouzel.


Kornelius Oswald Popletal

Ministr kouzel až do začátku šestého dílu.


Ludovik Pytloun

Ve čtvrtém dílu ředitel odboru kouzelnických sportů, bývalý skvělý odrážeč famfrpálového týmu Winbournské Vosy.

Své slabosti pro sázení krutě podlehne, zadluží se u skřetů. Jako úředník se také příliš neosvědčil.


Nahradil Rufuse Brouska ve funkci vedoucího oddělení bystrozorů poté, když byl Brousek jmenován ministrem.


Augustus Rookwood

Smrtijed, v prvním Voldemortově období vzestupu vysoký ministerský úředník a jeho špeh na Ministerstvu.

Když došlo k hromadnému útěku z Azkabanu ve FŘ, v Denním věštci se o něm psalo jako o Algernonu Rookwoodovi. Ale to je jen chyba v českém překladu, v originále je správně Augustus.


Albert Runcorn

Významný ministerský úředník a pravděpodobně Smrtijed, za kterého se Harry vydává, když se v sedmém dílu s kamarády na zapřenou vloudili na ministerstvo.

Runcorn udal Dirka Creswella za zfalšovaný rodokmen.


Ředitel odboru pro mezinárodní kouzelnickou spolupráci na Ministerstvu kouzel. V dobách prvního vzestupu Voldemorta fungoval jako nelítostný vyšetřovatel a měl našlápnuto na kariéru ministra, pak ovšem došlo k osobní tragédii, když byl jeho syn, Barty Skrk mladší, usvědčen z účasti na aktivitách Smrtijedů, konkrétně na mučení manželů Longbottomových.

Vystupuje ve čtvrtém díle, soutěž o pohár tří kouzelníků vydatně pomáhá organizovat, ale je zde svým synem zavražděn.


První náměstkyně ministra - za Popletala i za Břichnáče. V pátém ročníku vyslána ministerstvem do školy v Bradavicích jako profesorka a vyšetřovatelka, zejména za účelem potlačení informace o Voldemortově znovuzrození.

Ona také zosnovala útok mozkomorů na Harryho a jeho bratrance na začátku pátého dílu.

Neváhala jako školní trest používat mučení.

Postupně vyštvala některé profesory, nakonec i Brumbála a sama začala řídit školu. Nedopadla ovšem nejlépe, když ji Hermiona vlákala do Zapovězeného lesa a ona se zde obořila na rozzuřené kentaury, nadávajíce jim špinavých kříženců.

V posledním díle vystupuje také jako předsedkyně komise pro odhalování kouzelníků z mudlovských rodin. Ač sama ke Smtijedům nepatří, svým působením se jim ve službě zlu vyrovná.


Otec rodiny Weasleyových a manžel Molly. Úředník ministerstva kouzel s vášní pro všechno mudlovské.


Percy Ignacius Weasley

Věkem třetí ze sourozenců Weasleyových. Prefekt, primus.

Ctižádostivec, pro kariéru na ministerstvu kouzel se na dlouhou dobu vzdálil rodině.


Gilbert Wimple

Úředník z Výboru pro pokusná kouzla.


Smrtijed, většinu dílů je v Azkabanu, jeden z těch, kteří ve FŘ odtud hromadně utečou, s Voldmortovou pomocí. Za druhé vlády zla, v RS je na Břichnáčem vedeném Ministrstvu kouzel vedoucím Odboru pro uplatňování kouzelnických zákonů.