Fénixův řád je tajný spolek, který založil Albus Brumbál na obranu dobra již v době prvního vzestupu lorda Voldemorta k moci a v době jeho znovuobjevení, v pátém dílu, Řád opět aktivoval.

Pokud se mluví o prvním a druhém Řádu, je to tahle generační obměna. Členy Řádu se mohou stát ovšem pouze dospělí kouzelníci, takže z Harryho spolužáků pouze dvojčata Weasleyovi spojují FŘ a Brumbálovu armádu.


Harryho kmotr, nejlepší přítel jeho otce Jamese. Jeden ze čtyř tvůrců Pobertova plánku. Jako zvěromág se umí proměnit ve velkého černého psa, proto přezdívka Tichošlápek, někdy též Čmuchal. Členem prvního i druhého Fénixova řádu.

Jeho vztah s Harrym je poměrně krátký, neboť se teprve na konci třetího dílu alepoň v očích Harryho a jeho přátel očistí od nařčení ze zrady, která zavinila smrt Potterových a ohrožení i Harryho života v raném věku.

I pak žije jako psanec na útěku (je prvním, komu se zdařil útěk z Azkabanu, hlídaném mozkomory), všeobecně je očištěn až po své smrti na konci pátého dílu, kdy je v souboji zabit svou sestřenicí Belatrix Lestrangeovou.


Edgar Bones

Člen starého Fénixova řádu. Bratr Amélie Bonesové.


Amélie Susan Bonesová

Ředitelka odboru pro uplatňování kouzelnických zákonů, na počátku šestého dílu zavražděna Voldemortem.


Aberforth Brumbál

Mladší bratr Albuse Brumbála. Člen starého Fénixova řádu.

Jeho vztah ke staršímu bratrovi je poněkud ambivalentní. Ale stojí na správné straně.

Od pátého dílu se v ději občas vyskytne, ale teprve v sedmém dílu se dozvíme, že ten hostinský od Prasečí hlavy v Prasinkách je bratr ředitele školy.


Albus Percival Wulfric Brian Brumbál

Ředitel Školy čar a kouzel v Bradavicích. Karta Čokoládových žabek o něm referuje doslova takto: "Mnozí ho považují za největšího kouzelníka moderní doby. Brumbál obzvláště proslul svým vítězstvím nad zlým černokněžníkem Grindelwaldem v roce 1945, objevem dvanácti způsobů využití dračí krve a svými pracemi o alchymii, jež napsal spolu se svým přítelem Nicolasem Flamelem. Profesor Brumbál má rád komorní hudbu a koulení s deseti kuželkami."

Prochází celým příběhem, první kouzeník, kterého potkáváme v prvním dílu, ve filmové verzi dokonce první postava, která se objevuje na plátně. Umírá sice v šestém díle, avšak zasahuje i do děje dílu sedmého a závěrečného.

Velice se mi líbil Richard Harris v roli Brumbála v prvních dvou filmech, po jeho smrti jej tvůrci nahradili Michaelem Gambonem, a alespoň podle mého skromného mínění, už to nebylo ono. Brumbálova jiskra v očích už tam nebyla. V podstatě si v té roli po Harrisovi už umím představit jako zcela dokonalého jenom Seana Conneryho.


Člen starého Fénixova řádu.


Elfias Dóže

Zvláštní poradce Starostolce, Brumbálův spolužák, přítel a obdivovatel. Autor Brumbálova nekrologu.


Člen starého Fénixova řádu.


Arabela Doreen Figgová

Moták, sousedka Dursleyových v Kvikálkově. Členka Fénixova řádu.


Mungundus Fletcher

Zlodějíček a lump, ale pro své kontakty v podsvětí často užitečný Fénixovu řádu, jehož je členem.


Klíčník a šafář v Bradavicích, od Harryho třetího ročníku profesorem péče o kouzelné tvory. Harryho velký přítel a ochránce, samozřejmě členem starého i nového Fénixova řádu.

Poloviční obr, zapálený obdivovatel nejrůznějších podivných tvorů, obvykle čím nebezpečnějčích, tím větší láskou k nim lne. Jeho největší touhou je chovat jako domácího mazlíčka draka. Ale i akromantule Aragog, kterého vychoval od vajíčka, nezákonné nakřížení třaskavých skvorejšů či tříhlavý pes stojí za zmínku. Také pečuje např. o hypoglyfy a testrály. V pátém dílu přivede do tajuplného lesa na školních pozemcích svého nevlastního bratra, obra nazývaného Dráp.


Členka starého i nového Fénixova řádu, v sedmém díle je Řádem pověřena spolu s Dedalem Kopálem postarat se o ochranu Harryho rodiny - strýce Vernona, tetu Petunii a bratrance Dudleyho.


Člen starého i nového Fénixova řádu, v sedmém díle je Řádem pověřen spolu s Hestií Jonesovou postarat se o ochranu Harryho rodiny - strýce Vernona, tetu Petunii a bratrance Dudleyho.


Otec Nevilla Longbottoma.

Člen starého Fénixova řádu. Trvale poškozený rozum po mučení kletbou Cruciatus. Pacientem u svatéhoMunga.


Alice Longbottomová

Matka Nevilla Longbottoma.

Členka starého Fénixova řádu. Trvale poškozený rozum po mučení kletbou Cruciatus. Pacientkou u svatého Munga.


Dorcas Loučková

Členka starého Fénixova řádu.


Remus John Lupin

Harryho profesor obrany proti černé magii, člen Fénixova řádu, manžel Tonksové a otec Teddyho a také vlkodlak.

Ohromnou službu Harrymu udělal, když ho v soukromých hodinách naučil Patronovo zaklínadlo.

Jeden ze čtyř tvůrců Pobertova plánku. Za studia znám v úzkém kruhu svých kamarádů jako Náměsíčník.

Na Potterově hodince vystupoval pod pseudonymem Romulus.

V závěreční bitvě umírá i se svou ženou. Jeho syn Teddy je Harryho kmotřencem.


Nymfadora Lupinová [Tonksová]

Bystrozorka, metamorfomág.

Členkou nového Fénixova řádu, na počátku RS si bere na muže Remuse Lupina, v závěrečné bitvě spolu s ním umírá a zanechává po sobě syna Teddyho (Edward).


Ředitelka dívčí čarodějnické akademie v Krásnohůlkách (Francie).

Poloviční obryně, avšak není ochotna to zpočátku přiznat ani Hagridovi.


Minerva McGonagalová

Profesorka přeměňování, ředitelka Nebelvíru a zástupkyně ředitele za Brumbála. Členka Fénixova řádu.

Jedna z oficiálních známých zvěromágů, umí se proměnit v kočku.

Po skončení příběhů pravděpodobně definitivní ředitelkou Školy kouzel a čar v Bradavicích


Marlene McKinnonová

"Tohle je Marlene McKinnonová, zabili ji dva týdny poté, co byla tahle fotografie pořízená, dostali ji s celou rodinou"—popisoval Pošuk Moody starou fotografii původního Fénixova řádu.


Alastor Moody

Obvykle nazýván Pošuk Moody.

Bývalý špičkový bystrozor, člen starého i nového Fénixova řádu, v Řádu organizátor a vůdčí osobnost.

Ve čtvrtém dílu pozván k výuce obrany proti černé magii, ovšem moc si nezaučil, protože jeho místo zaujal Smrtijed Barty Skrk mladší, který se za něj skoro celý rok pomocí mnoholičného lektvaru vydával.

Zahynul v boji, když na začátku sedmého dílu zajišťoval bezpečnost Harryho přesunu do Dopěte.


Bystrozor a člen Fénixova řádu. V pátém díle naoko vedl pátrání po uprchlém Siriusi Blackovi. V díle šestém je pověřen ochranou mudlovského ministerského předsedy.

Na Potterově hodince vystupoval pod pseudonymem Kralevic.

Na konci sedmého dílu po vítězné závěrečné bitvě je jmenován ministrem kouzel.


James Potter

Otec Harryho. Jeden ze čtyř tvůrců Pobertova plánku, známý jako Dvanácterák, protože jako tajný zvěromág se uměl proměnit v jelena. Také skvělý famfrpálový chytač a velmi nadaný a schopný kouzelník. Člen prvního Fénixova řádu.


Lily Potterová [Evansová]

Harryho matka. Jako studentka vynikala zejména v lektvarech, ale byla velmi nadaná i v ostatních oborech.

Členka prvního Fénixova řádu.

Za svého syna položila život a svou obětí jej vybavila kouzelnou ochranou, kterou Voldemort nedokázal překonat. V tom bylo ono tajemství "chlapce, který zůstal naživu".


Fabian Prewet

Člen starého Fénixova řádu. Bratr Molly Weasleyové. K sedmnáctým narozeninám dostal Harry hodinky z Fabianovy pozůstalosti.


Gideon Prewet

Člen starého Fénixova řádu.

Bratr Molly Weasleyové


Harryho profesor, nejprve vyučuje lektvary, v šestém ročníku obranu proti černé magii. V sedmém dílu, kdy Harry se svými dvěma nejbližšími kamarády již Bradavice nenavštěvuje, působí ve funkci ředitele školy. Jemu přísluší alias Princ dvojí krve, který se v šestém díle stává tak důležitým, ale teprve na konci tohoto příběhu se to odhalí.

Složitá postava. Původně Smrtijed, který se ale dal do služeb Albuse Brumbála a ten se za něho zaručil na ministerstvu. Mnoha členům Fénixova řádu není zcela jasné, jak mu může Brumbál důvěřovat, je současně členem Řádu a dělá dvojitého agenta. Mezi Smrtijedy zase předstírá, že ve Fénixově řádu špehuje pro Voldemorta.

Snape Harryho skoro po celý děj nezakrytě nesnáší a vice versa mu Harry přičítá ty nejpodlejší úmysly. Když na konci šestého dílu před Harryho očima zabije Brumbála, zdá se, že na Harryho mínění o Snapeovi došlo a Brumbál mu důvěřoval naivně.

Profesor Snape Harryho sice ve svých hodinách mnoho nenaučil, ale s pomocí jím upravané učebnice se Harry stal v Křiklanově třídě lektvarovým šampiónem ročníku.

Nakonec až těsně před závěrečnou bitvou, po smrti profesora Snapea, dozví se Harry o Snapeově celoživotní lásce k Harryho matce, pozná celý jeho profil, jeho motivaci i důvod averze vůči Harrymu (žárlivost na Harryho otce Jamese, kterému je Harry velmi podoben a který Snapea ve škole šikanoval), pravdu o Brumbálově smrti, a také Snapeovy zásluhy v boji proti Voldemortovi.

Harryho úcta k tomuto statečnému muži se odrazí i v tom, že svého druhého syna posléze nazve Albus Severus, po dvou bradavických ředitelích.


Člen starého i nového Fénixova řádu.

Dostal se do Azkabanu za pokus o vloupání, ke kterému byl ale přinucen kletbou Imperius.


Členka starého i nového Fénixova řádu.


Otec rodiny Weasleyových a manžel Molly. Úředník ministerstva kouzel s vášní pro všechno mudlovské.


Frederick Weasley

Fred je jedním z dvojčat Weasleyových, což jsou největší rošťáci a vtipálci nebelvírské koleje za mnoho roků. V nebelvírském famfrpálovém družstvu oba hrají odrážeče, jejich kapitán Oliver Wood je charakerizuje jako takové dva Potlouky v lidské podobě.

Oba jsou také členy Brumbálovy armády.

Před ukončením školy zkouškou OVCE opouštějí dvojčata školu a provozují spolu obchod s žertovnými kouzelnickými předměty. V době druhé nadvlády Zla se podílejí na provozu ilegálního rádia Potterova hodinka, Fred zde vystupuje pod pseudonymem Rapír. V záverečné bitvě umírá.


George Weasley

George je jedním z dvojčat Weasleyových, což jsou největší rošťáci a vtipálci nebelvírské koleje za mnoho roků. V nebelvírském famfrpálovém družstvu oba hrají odrážeče, jejich kapitán Oliver Wood je charakterizuje jako takové dva Potlouky v lidské podobě.

Oba jsou také členy Brumbálovy armády.

Před ukončením školy zkouškou OVCE opouštějí dvojčata školu a provozují spolu obchod s žertovnými kouzelnickými předměty. V době druhé nadvlády Zla se podílejí na provozu ilegálního rádia Potterova hodinka.

Při klamné akci na podporu přesunu Harryho z Kvikálkova do Doupěte na začátku sedmého dílu přišel George o jedno ucho, čímž se začal od svého dvojčete viditelně odlišovat.

Po smrti dvojčete Freda přibral do obchodu mladšího bratra Rona.


Charles Weasley

Charlie je druhý nejstarší ze sourozenců Weasleyových. Většinu děje je v Rumunsku, kde studuje draky.

Za studia byl kapitánem nebelvírského famfrpálového družstva.


William Artur Weasley

Bill je nejstarší z Weasleyových dětí, pracuje jako odeklínač v bance Gringottových.

Po svatbě s Fleur na začátku sedmého dílu postavil pro svou novou rodinu dům na okraji Plechové Lhoty, nazývaný Lasturová vila, je to na mořském pobřeží. Jednu chvíli poskytne ústřední trojici hrdinů bezpečnou základnu.

Jenom jsem nepochopil, proč ve filmové verzi tu Lasturovou vilu nepostavil, ale zdědil. Cožpak kouzelník, jako je on, není schopen podle filmového scénáristy udělat i něco trvalého a praktického, jako postavit dům?


Molly Weasleyová [Prewitová]

Manželka Artura a matka sourozenců Weasleyových. Harryho bere částečně za vlastního.

Skvělá kuchařka a hospodyně a zdánlivě ustrašená kvočna, neustále nabádající jak své děti, tak Harryho, k opatrnosti.

V závěrečné bitvě se promění v lvici bojující o svá mláďata a v souboji zabije Belatrix Lestrangeovou.